Říjen 2015

Zahrádkáři na podzim

20. října 2015 v 10:29 Naše činnost
Zahrádkáři na podzim

I letos v září, a to 20. a 21. 9. proběhla v zahrádkářském areálu U vrby již 25. výstava ovoce, zeleniny a květin. U této příležitosti tam byla již počtvrté sloužena mše svatá "Na poděkování za úrodu".
I přesto, že letošní rok byl mimořádně suchý, byl sál plný výpěstků od našich členů, zahrádkářů z Kietrze i od ostatních občanů Štěpánkovic. K vidění byly snad všechny druhy běžné zeleniny i ovoce, ale i zvláštní - např. extrémně pálivé papričky nebo třeba exotické kiwi. Protože bylo sucho a nemuseli jsme se obávat plísní, dařilo se letos nejen rajčatům, ale i hroznovému vínu, které bylo sladké a velmi podařené. Mezi vystavovaným nechyběly ani např. marmelády, nakládaná zelenina či sušené bylinky.
Vše bylo doladěno mnoha chryzantémami různých barev a druhů i krásnými aranžmá nejrůznějších květin. Zážitkem byl pohled na netradiční vodopád z kropících konví nebo bránu z dřevěných polen, která všechny při vstupu ohromila.
I letos byl k vidění moderní stroj, který usnadňuje práci zemědělcům. Tentokrát byl velkou atrakcí nejenom pro děti pasák CAT Challenger společnosti Agroland s.r.o.
Myslím si, že letošní výstava byla opět velmi zdařilá, čemuž nasvědčuje i velká návštěvnost našich občanů i občanů okolních obcí.
Další činností, kterou teď na podzim zahrádkáři zajišťují je moštování ovoce. Celé září i říjen vždy každý čtvrtek moštují ovoce nejen štěpánkovické, ale velký podíl je z obcí celého Hlučínska. Dokonce sem jezdí i zahrádkáři z Krásného Pole nebo Bohumína. Na to, jak se "vyrábí" mošt se letos přijely podívat i děti z Mateřské školy z Kravař i Štěpánkovic. Nikde v okolí se již tato služba neposkytuje, proto děkujeme těm, kteří moštují, za ochotu.
Kromě toho, že zahrádkáři chystají své zahrady na zimu, svolali první víkend v říjnu brigádu na stříhání živého plotu okolo kostela a fary. I toto je jedna z tradičních prací zahrádkářů.
Již nyní, v polovině října, zveme všechny občany do areálu U vrby na Vánoční výstavu betlémů a vánočních dekorací, která bude 28. a 29. listopadu 2015 (1. adventní víkend) a také 4. prosince (pátek) na Rozsvícení vánočního stromu s Mikulášem ke kostelu sv. Kateřiny ve Štěpánkovicích.
Těšíme se na setkání a rádi uvítáme mezi sebou nové členy!!

Liana Běláková