Letošní podzimní akce

3. prosince 2012 v 19:10 |  Naše činnost
Spolupráce trvá ..

Spolupráce štěpánkovických zahrádkářů se zahrádkáři z Kietrze je stále živá. Po práci na zahradách přišel podzim, čas hodnocení úrody i oslav práce zemědělců i zahrádkařů.
I letos jsme byli pozváni na Dožínky gminy Kietrz, které byly v obci Scieborzyce Wielkie. Dožínky začínají průvodem s dožínkovými korunami na mši svatou. Poté je vyhodnocení nejlepších rolníků a pak oslava s kulturním vystoupením. Spolu se zahrádkáři z Kietrze jsme opět připravili výstavu našich výpěstků, a to přímo v areálu oslav dožínek. Letos byla naše společná výstava velice pěkná a měla velkou návštěvnost.
Za aktivní účast na organizování dožínek jsme dostali poděkování městského úřadu v Kietrzi.


22. výstava ovoce, zeleniny i květin

22.-23. září byla naše tradiční výstava ovoce, zeleniny i květin, ale i ostatních výpěstků našich zahrad. Na naší výstavě chceme ukázat to, co se urodí na našich zahradách ve Štěpánkovicích. Spolu s námi vystavovali i naši přátelé zahrádkáři z Polska. Ten kdo byl, viděl velice pěkné odrůdy veškerého ovoce i zeleniny. Vystavovali jsme i okrasné dřeviny, bonsaje a už i tradiční kaktusy. Celou atmosféru dolaďovaly krásné aranžmá řezaných květin. K podzimní výstavě jistě patří chryzantémy. Těch bylo k vidění spoustu, a to různých odrůd i barev.
Letos byla poprvé u výstavy sloužena mše sv. "Poděkování za úrodu". Myslím , že je to správně, děkujeme za úrodu, kterou vidíme, a která patří na naše stoly. Chtěli bychom i v budoucnu takto děkovat za úrodu nejen našich zahrad, ale i polí.
Děkuji všem, kteří se podíleli na organizaci výstavy i mše sv., zvláště pak děkuji Otci M. Jończyku za vstřícnost a pohodu při uskutečnění této mše sv., která ukončila vegetační období letošního roku.


Moštování ovoce

Již desítky let zahrádkáři zajišťují zpracování ovoce našich občanů, ale i občanů okolních obcí na mošt. Letos jsme začali moštovat od 13. srpna a moštovali až do 25. října. Zpracováno bylo 2834 kg ovoce na mošt, ale i na kvas.
Děkuji našim zahrádkářům, kteří tuto náročnou práci zajišťují.
Moštujeme, ale předtím se musí zasadit ovocné stromky. Těch jsme letos zajistili a prodali 43 ks. Tak postupně obměňujeme naše ovocné zahrady novými odrůdami.


Pozvání

Zveme všechny občany na tradiční rozsvícení vánočního stromu u kostela s Mikulášem. Stromek se rozsvítí 6. prosince po mši sv. Opět budou napečené výborné vánoční perníčky i horký svařák. Tuto akci připravují zahrádkáři spolu s farním a obecním úřadem. Zveme všechny
Emil KurkaŽivot na zahradě Ostrava a Flora Olomouc

5.- 7. října se konal již IX. ročník výstavy "Život na zahradě". Výstava proběhla v Ostravě na výstavišti Černá louka. Na této oblastní výstavě se představili svými výpěstky zahrádkáři ze šesti územních sdružení Moravskoslezského kraje, včetně Polska a Slovenska. Naše zahrádkáře zastupoval na této akci svými výpěstky jablek různých odrůd, ale také velkou expozicí chryzantém různých odrůd a barev přítel Vilém Tomíček.
11. - 14. října se konala v Olomouci podzimní výstava "Flora". Je to jedna z největších výstav v naší republice, jak pro zahrádkáře, tak pro profesionální zahradníky. Na této výstavě je možno koupit a vidět hodně zahradnických výpěstků, ale zároveň si můžete odvést hodně krásných zážitků. I na této výstavě nás, štěpánkovické zahrádkáře, reprezentoval Vilém Tomíček. Jeho expozice chryzantém byla dominantním prvkem v pavilonu Českého zahrádkářského svazu.
Děkuji příteli Vilému Tomíčkovi za reprezentaci naší organizace na těchto dvou velkých zahrádkářských výstavách.
Emil Kurka, Vilém Tomíček
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama