Prosinec 2012

Vánoční přání

17. prosince 2012 v 14:20 Aktuality


Letošní podzimní akce

3. prosince 2012 v 19:10 Naše činnost
Spolupráce trvá ..

Spolupráce štěpánkovických zahrádkářů se zahrádkáři z Kietrze je stále živá. Po práci na zahradách přišel podzim, čas hodnocení úrody i oslav práce zemědělců i zahrádkařů.
I letos jsme byli pozváni na Dožínky gminy Kietrz, které byly v obci Scieborzyce Wielkie. Dožínky začínají průvodem s dožínkovými korunami na mši svatou. Poté je vyhodnocení nejlepších rolníků a pak oslava s kulturním vystoupením. Spolu se zahrádkáři z Kietrze jsme opět připravili výstavu našich výpěstků, a to přímo v areálu oslav dožínek. Letos byla naše společná výstava velice pěkná a měla velkou návštěvnost.
Za aktivní účast na organizování dožínek jsme dostali poděkování městského úřadu v Kietrzi.


22. výstava ovoce, zeleniny i květin

22.-23. září byla naše tradiční výstava ovoce, zeleniny i květin, ale i ostatních výpěstků našich zahrad. Na naší výstavě chceme ukázat to, co se urodí na našich zahradách ve Štěpánkovicích. Spolu s námi vystavovali i naši přátelé zahrádkáři z Polska. Ten kdo byl, viděl velice pěkné odrůdy veškerého ovoce i zeleniny. Vystavovali jsme i okrasné dřeviny, bonsaje a už i tradiční kaktusy. Celou atmosféru dolaďovaly krásné aranžmá řezaných květin. K podzimní výstavě jistě patří chryzantémy. Těch bylo k vidění spoustu, a to různých odrůd i barev.
Letos byla poprvé u výstavy sloužena mše sv. "Poděkování za úrodu". Myslím , že je to správně, děkujeme za úrodu, kterou vidíme, a která patří na naše stoly. Chtěli bychom i v budoucnu takto děkovat za úrodu nejen našich zahrad, ale i polí.
Děkuji všem, kteří se podíleli na organizaci výstavy i mše sv., zvláště pak děkuji Otci M. Jończyku za vstřícnost a pohodu při uskutečnění této mše sv., která ukončila vegetační období letošního roku.


Moštování ovoce

Již desítky let zahrádkáři zajišťují zpracování ovoce našich občanů, ale i občanů okolních obcí na mošt. Letos jsme začali moštovat od 13. srpna a moštovali až do 25. října. Zpracováno bylo 2834 kg ovoce na mošt, ale i na kvas.
Děkuji našim zahrádkářům, kteří tuto náročnou práci zajišťují.
Moštujeme, ale předtím se musí zasadit ovocné stromky. Těch jsme letos zajistili a prodali 43 ks. Tak postupně obměňujeme naše ovocné zahrady novými odrůdami.


Pozvání

Zveme všechny občany na tradiční rozsvícení vánočního stromu u kostela s Mikulášem. Stromek se rozsvítí 6. prosince po mši sv. Opět budou napečené výborné vánoční perníčky i horký svařák. Tuto akci připravují zahrádkáři spolu s farním a obecním úřadem. Zveme všechny
Emil KurkaŽivot na zahradě Ostrava a Flora Olomouc

5.- 7. října se konal již IX. ročník výstavy "Život na zahradě". Výstava proběhla v Ostravě na výstavišti Černá louka. Na této oblastní výstavě se představili svými výpěstky zahrádkáři ze šesti územních sdružení Moravskoslezského kraje, včetně Polska a Slovenska. Naše zahrádkáře zastupoval na této akci svými výpěstky jablek různých odrůd, ale také velkou expozicí chryzantém různých odrůd a barev přítel Vilém Tomíček.
11. - 14. října se konala v Olomouci podzimní výstava "Flora". Je to jedna z největších výstav v naší republice, jak pro zahrádkáře, tak pro profesionální zahradníky. Na této výstavě je možno koupit a vidět hodně zahradnických výpěstků, ale zároveň si můžete odvést hodně krásných zážitků. I na této výstavě nás, štěpánkovické zahrádkáře, reprezentoval Vilém Tomíček. Jeho expozice chryzantém byla dominantním prvkem v pavilonu Českého zahrádkářského svazu.
Děkuji příteli Vilému Tomíčkovi za reprezentaci naší organizace na těchto dvou velkých zahrádkářských výstavách.
Emil Kurka, Vilém Tomíček