Ohlédnutí se....

7. prosince 2011 v 13:45

Zahrádkářská výstava


Ve dnech 24 a 25. září 2011 proběhla v zahrádkářském areálu "U vrby" již 21. výstava ovoce, zeleniny i květin. Jistě všichni zaznamenali, jak se naše zahrady mění z užitkových na okrasné či jen odpočinkové. Přes tento vývoj jsme na naší výstavě viděli hodně výborných odrůd jablek, hrušek i ostatního ovoce. V letošní úrodě zeleniny vynikla úroda dýní. Ta největší na naší výstavě vážila 62 kg. Krásná byla i úroda paprik mnoha odrůd a rovněž zaujala dobrá úroda brambor. Výstavu vždy okrášlí květiny, již známé chryzantémy, kaktusy i bosaje. Zaujaly i expozice hrnkových jehličnatých a listnatých stromků, vzrostlé durmány (andělské trůby), lipky i okrasné kopřivy či pelargónie. Velkou expozicí se u nás představili zahrádkáři z Kietrze z obou osad Welur a Zgoda. Kromě tradičního ovoce, zeleniny a květin, donesli i nové ovoce Kiwano, jež se podobá malým okrasným dýním, ale chutěmi v něm cítíme kiwi, banán i ananas. Je vhodné k přímé konzumaci i do ovocných salátů. Po jarních mrazících a chladném létě, kdy jsme měli obavy o letošní úrodu, to byl nakonec velmi úrodný rok. Expozice polských zahrádkářů je důkazem výborné spolupráce mezi námi. U výstavy proběhlo přátelské posezení, jehož se zúčastnil i burmistr Kietrza p. Jozef Makela i zástupce starosty Štěpánkovic p. J. Nevřela. Byl to hezký večer s přáteli zahrádkáři z Kietrza. Naplňujeme tak cíle Evropské unie v programu " Překračujeme hranice", do něhož jsme se zapojili.

Emil KurkaMše svatá "Na poděkování za úrodu"


Již tradicí je v naší obci mše sv. "Na poděkování za úrodu." Tentokrát byla 2. října 2011. Mši sv. sloužil Otec Mariusz s proboštem z kostela sv. Tomáše z Kietrza. Pozvali jsme polské zahrádkáře, burmistra Kietrza p. J. Makelu, starostu p. B. Halfara i místostarostu p. J. Nevřelu. Myslím si, že máme za co děkovat, což jsme viděli na naší výstavě, neboť to, co se urodí v naší zemi, v našich zahradách, je to nejčerstvější, nejchutnější i nejzdravější. V naší obci neslavíme Dožínky a proto i tuto mši sv. bereme jako dožínkovou. Zdobíme kostel, v malém průvodu přinášíme obětní dary, chleba, víno i malou dožínkovou korunu. Myslím si, že tato mše svatá má zvláštní slavnostní atmosféru. Výzdobou, účasti zahraničních hostů, pěkným kázáním o práci na polích i v zahradách i významem a důležitosti pro zdravý život.

Emil Kurka
Moštování ovoce

Celé září i říjen jsme zajistili moštování ovoce. Letošní úroda jablek byla velmi dobrá, každý čtvrtek se lisovalo a drtilo ovoce na mošt i na kvas. Celkem se zpracovalo 20 metráků ovoce našich občanů, ale i občanů okolních obcí, kteří si náš způsob moštování velmi chválí. Děkuji všem členům, přátelům p. Reinholdovi Tomíčkovi, p. Josefu Seidlerovi a p. Joachimovi Tomíčkovi za tuto činnost, neboť přispěli k dobrému jménu našeho svazu zahrádkářů.

Emil Kurka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama