Listopad 2011

Zahrádkáři zvou a nebo už to bylo...

30. listopadu 2011 v 16:26
Zahrádkáři zvou a nebo už to bylo...

Zahrádkáři zvou všechny občany na předvánoční akce. Po dvou letech opět pořádáme vánoční výstavu, která bude 26 a 27. listopadu 2011. Vystavovat se budou betlémy, vánoční dekorace, své expozice bude mít základní i mateřská škola. Své betlémy vystaví i zahrádkáři z Kietrza. Zajištěno bude i bohaté občerstvení. Přijměte i další pozvání na rozsvícení vánočního stromu u kostela v úterý 6. prosince Mikulášem, který zase bude dětem rozdávat perníky, sladkosti, a dospělým výborný svařák. Zahrádkáři se těší na hojnou účast.

Emil Kurka


Zahrádkářská výstava


Ve dnech 24 a 25. září 2011 proběhla v zahrádkářském areálu "U vrby" již 21. výstava ovoce, zeleniny i květin. Jistě všichni zaznamenali, jak se naše zahrady mění z užitkových na okrasné či jen odpočinkové. Přes tento vývoj jsme na naší výstavě viděli hodně výborných odrůd jablek, hrušek i ostatního ovoce. V letošní úrodě zeleniny vynikla úroda dýní. Ta největší na naší výstavě vážila 62 kg. Krásná byla i úroda paprik mnoha odrůd a rovněž zaujala dobrá úroda brambor. Výstavu vždy okrášlí květiny, již známé chryzantémy, kaktusy i bosaje. Zaujaly i expozice hrnkových jehličnatých a listnatých stromků, vzrostlé durmány (andělské trůby), lipky i okrasné kopřivy či pelargónie. Velkou expozicí se u nás představili zahrádkáři z Kietrze z obou osad Welur a Zgoda. Kromě tradičního ovoce, zeleniny a květin, donesli i nové ovoce Kiwano, jež se podobá malým okrasným dýním, ale chutěmi v něm cítíme kiwi, banán i ananas. Je vhodné k přímé konzumaci i do ovocných salátů. Po jarních mrazících a chladném létě, kdy jsme měli obavy o letošní úrodu, to byl nakonec velmi úrodný rok. Expozice polských zahrádkářů je důkazem výborné spolupráce mezi námi. U výstavy proběhlo přátelské posezení, jehož se zúčastnil i burmistr Kietrza p. Jozef Makela i zástupce starosty Štěpánkovic p. J. Nevřela. Byl to hezký večer s přáteli zahrádkáři z Kietrza. Naplňujeme tak cíle Evropské unie v programu " Překračujeme hranice", do něhož jsme se zapojili.

Emil Kurka


Mše svatá "Na poděkování za úrodu"


Již tradicí je v naší obci mše sv. "Na poděkování za úrodu." Tentokrát byla 2. října 2011. Mši sv. sloužil Otec Mariusz s proboštem z kostela sv. Tomáše z Kietrza. Pozvali jsme polské zahrádkáře, burmistra Kietrza p. J. Makelu, starostu p. B. Halfara i místostarostu p. J. Nevřelu. Myslím si, že máme za co děkovat, což jsme viděli na naší výstavě, neboť to, co se urodí v naší zemi, v našich zahradách, je to nejčerstvější, nejchutnější i nejzdravější. V naší obci neslavíme Dožínky a proto i tuto mši sv. bereme jako dožínkovou. Zdobíme kostel, v malém průvodu přinášíme obětní dary, chleba, víno i malou dožínkovou korunu. Myslím si, že tato mše svatá má zvláštní slavnostní atmosféru. Výzdobou, účasti zahraničních hostů, pěkným kázáním o práci na polích i v zahradách i významem a důležitosti pro zdravý život.

Emil Kurka


Moštování ovoce


Celé září i říjen jsme zajistili moštování ovoce. Letošní úroda jablek byla velmi dobrá, každý čtvrtek se lisovalo a drtilo ovoce na mošt i na kvas. Celkem se zpracovalo 20 metráků ovoce našich občanů, ale i občanů okolních obcí, kteří si náš způsob moštování velmi chválí. Děkuji všem členům, přátelům p. Reinholdovi Tomíčkovi, p. Josefu Seidlerovi a p. Joachimovi Tomíčkovi za tuto činnost, neboť přispěli k dobrému jménu našeho svazu zahrádkářů.

Emil Kurka

Vánoční výstava

21. listopadu 2011 v 14:03 Aktuality