Říjen 2011

Přeshraniční spolupráce

18. října 2011 v 21:01 Naše činnost

Přeshraniční spolupráce

Zahrádkáři se zapojili do Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika 2007-2013. Zahrádkáři se již 5 let setkávají a spolupracují se zahrádkáři z polského města Kietrz.

První akcí, kterou jsme pořádali v rámci tohoto programu, byla zahrádkářská slavnost pořádaná 30. - 31. 7. 2011. Počasí, byť uprostřed léta, nám nepřálo. Jemně pršelo a bylo chladno. Proto se této slavnosti zúčastnilo po oba dny asi 400 osob. Samozřejmě nechyběli naši přátelé zahrádkáři z Kietrze, kterých přijelo 35 z obou zahrádkářských osad Zgoda a Welur.

Hudba po oba dny byla výborná, s ohledem na počasí jsme odhlásili koncert dechovky s Dolního Benešova. Pěkné bylo vystoupení žákyň ZŠ a velice se líbilo i vystoupení mažoretek ze Základní umělecké školy z Opavy. Všem chutnal náš tradiční sortiment, zvlášť pak bramborové placky a steaky na grilu.

Celkově hodnotíme tuto akci, s ohledem na počasí, jeko velice pěknou a úspěšnou a proto děkuji všem občanům z a účast a pořadatelům za práci pro zdar těchto akcí.

EK


Zahrádkáři v Kietrzi

20. srpna jsme přijali pozvání a zúčastnili se oslavy Dne zahrádkářů v zahrádkářské osadě Welur v Kietrzi. Počasí bylo tentokrát výborné, jakož i grilované speciality - kašanka (gardava-jelita), domácí klobásy, všem chutnal bigos apod.

Bavili jsem se výborně, tančili a mezi řečí již plánovali další společné akce - výstavy, dožínky, mše sv. atd. Hezky stráveného odpoledne a večera u přátel se zúčastnilo 16 zahrádkářů ze Štěpánkovic a hodně domácích.

EK

Dožínky v Pilszczi

Letošní dožínky v Pilszczi pořádané už 4. září byly opět hezké. Průvod obcí s dožínkovými korunami za účasti představitelů gminy powiatu i poslance Seimu za Opolské vojvodství. Mše

Svatá sloužená děkanem je oslavou práce zemědělců i zahrádkářů s důrazem, "Aby nám nikdy nechybělo chleba." Potom byli odměněni nejlepší zemědělci gminy Kietrz, a poté již následovala zábava a různá vystoupení polských umělců.

Dožínek se zúčastnilo 23 štěpánkovických zahrádkářů. Jsme rádi, že jsme zváni na tyto akce, kde se oslavuje těžká práce na poli s nejistým výsledkem.

EK


Úspěšná výtvarná a fotografická soutěž

Český zahrádkářský svaz vyhlásil na jaře výtvarnou a fotografickou soutěž na téma "Štěpánkovické zahrady a domy". Soutěž měla velkou odezvu mezi dětmi i dospělými.Ve spolupráci s ZŠ Štěpánkovice žáci ve výtvarné výchově kreslili své zahrady. Nejvíce se zapojili žáci V., VI., VII. třídy, ale také žáci I. třídy.

Dostali jsme i hodně fotografií elektronickou poštou. Ty nejlepší výtvarné práce jsme odměnili na setkání žáků na konci školního roku. Odměněni byli: MŠ: Alžběta Chovancová, I. třída: Julie Běláková, Matyáš Harasim, V. třída: Pavel Kučera, Aneta Nováková, Marie Šímová, VI. třída: Sabina Švančarová, Nikola Grigarčíková, Veronika Plušková, VII. třída: Kristýna Stromská, Michal Hausknecht, Denisa Wittássková. Zvláštní ocenění získal Patrik Pivoň.

Všechny výtvarné práce, ale i fotografie, byly vystaveny při zahrádkářské slavnosti 30. a 31. 7. 2011 v zahrádkářském areálu. Výstavu zhlédlo odhadem 250-300 lidí a mnozí byli překvapeni, jak děti malují a jaké krásné zahrady architektonicky řešené v použitím kamenů, vodních jezírek a okrasných dřevin máme ve Štěpánkovicích.

Děkuji všem, kteří zaslali své fotografie, děkuji žákům, ale i vedení školy a paním učitelkám za spolupráci na této akci.

EK