Od historie až po současnost...

27. ledna 2011 v 14:40 |  O nás
     Dne 19. 4. 1961 byla ustanovena podle § 15 stanov Svazu místní pobočka Čsl. svazu zahrádkářů a ovocnářů ve Štěpánkovicích. Ustanovení pobočky bylo stvrzeno listinou krajské organizace Severomoravského kraje v Ostravě zaslané odboru vnitřních věcí v Opavě dne   22. 4. 1961 pod čj. 1286/61.
Jménem pobočky byli oprávněni jednat předseda Harazim Emil, jednatel Brzesková Marie a pokladník Korpas Pavel. Tak byl schválen první výbor organizace a dalších 17 členů.
    O činnosti a správě spolku v letech 1961-1967 víme jen velmi málo informací, neboť se nedochovaly žádné doklady ani zápisy ze schůzí. Co ale víme je, že již v roce 1967 se členové spolku dohodli na zkvalitnění spolupráce s ostatními organizacemi v obci.
První akcí v roce 1968 byl IV. Zahrádkářký ples, který se konal v sále "U Hoňků". Vstupné tehdy činilo 20,- Kč na pár + 2 losy. Můžeme tedy říci, že náš zahrádkářský ples je opravdu tradiční.
60. a 70. léta u štěpánkovických zahrádkářů byla ve znamení přednášek. Každý rok jich organizace pořádala alespoň 6, a účast na nich byla také hojná. Jejich témata byla např.: "K odbornému růstu členstva v ovocnářství", nebo "Přednáška o půdě a výživě rostlin." I dnešní zahrádkáři pořádají různé přednášky, ovšem zájem není už tak velký.
Členové ale neměli jen povinnosti, ale jezdili i za zábavou. V roce 1968 uspořádali 2 zájezdy, první do ZOO v Ostravě a na druhý zájezd se vydali do Jeseníků na borůvky. Spolek zajišťoval mimojiné pro členy i občany prodej hnojiva a půjčování stříkaček. V roce 1970 bylo prodáno 232q umělých hnojiv.
Již od počátku spolku se každoročně konala výroční členská schůze. Po zhodnocení uplynulého roku nastala příležitost pro diskusi a v roce 1973 vznesl přítel Švacha myšlenku, která má svůj smysl i skoro 40 let poté: "U zahrádkaření je třeba v prvé řadě míti lásku ke stromu a k přírodě patřičný vztah, je třeba také míti cit a smysl pro krásu. Snaha o toto nás musí vést stále dopředu, aby naše okolí a tím i celá naše obec byla stále krásnější."
V 70. letech čítala členská základna okolo 110 členů.

     Zahrádkáři, stejně jako dnes, zajišťovali moštování ovoce. Moštovalo se i ve dvoře u přítele Roberta Gregořicy. Výbor také začal zajišťovat prodej brambor pro své členy a později i pro ostatní občany. V roce 1981 se opět konala výstava ovoce a zeleniny a to v místnosti požární zbrojnice. 29 vystavovatelů předložilo 254 exponátů.

     Určitý přelom pro zahrádkáře nastal v roce 1990. Rok 1990 byl poznamenán nejen politickými změnami v ČSSR, ale také personálními změnami ve výboru ZO a její činnosti. V září byl opět zajištěn prodej sadbových brambor. S ohledem na nedobrou situaci v zásobování domácností bramborami, byla po sadbových bramborách velká poptávka a mnozí zájemci nebyli uspokojeni. V roce 1990 mají zahrádkáři 98 členů.

     V lednu 1991 byl zvolen nový výbor ZO ČZS a předsedou se stal Emil Kurka. Již v únoru výbor řešil nemalý problém. Zahrádkáři byli vystěhováni z místnosti "ve starém zdravotním středisku", které bylo pronajato pro obchodní účely. Po 2 měsících hledání nových prostor, se dohodli o pronájmu místností ve statku u p. Josefa Grigarčíka. Na jaře začali upravovat prostředí
vevnitř i venku, aby zde mohli pořádat schůze, výstavy, moštování a další činnosti.Od roku 1991 byly výstavy konány "na statku" p. Grigarčíka. Pro zkvalitnění výstavy pozvali i firmy a podniky z okolí, např. Školní statek Opava, ZD Kravaře, TS Opava aj. Návštěvníkům bylo poskytnuto bohaté občerstvení, pivo, víno, klobásy vlastní výroby, cukrovinky, saláty apod. Všichni byli spokojeni.
Další novinkou v činnosti bylo přijímání objednávek ovocných stromků a keřů. Celkem tehdy prodali 242 stromků.

     Zahrádkáři každoročně pořádali zájezdy pro své členy, ale i několik let zajišťovali dětem zábavné odpoledne s různými soutěžemi a opékáním párků v lese na Svobodě.
Od roku 1994 zahrádkáři se zúčastňovali brigád na sběr, odvoz a uložení slámy v zemědělském podniku Agroland. Takto si vydělali na vepře na výrobu klobás určených na výstavu.
    
     25.4. 1998 - den, kdy byly zahájeny práce na rekonstrukci pronajatého majetku OÚ - kotelny ZŠ a MŠ. Vyklízení objektu a následná rekonstrukce trvaly déle než 1 rok. Pracovalo se skoro denně tak, jak kdo mohl. Za dnešní podobou areálu stojí více než 3700 odpracovaných hodin ochotných členů i ostatních občanů. S obecním úřadem byla uzavřena dohoda o pronájmu zařízení do roku 2023. Zahrádkáři měli tenkrát 83 členů.

     V nových prostorách areálu se všem líbilo, proto se zahrádkáři rozhodli pořádat tam i své plesy. Účast je vždy hojná a všichni se dobře baví. V roce 2000 také skončily brigády v Agrolandu. Naše zahrádkáře nahradily lisy na velké balíky a zemědělská mechanizace.
U X. výstavy ovoce, zeleniny a květin(již v areálu "U vrby") jsme nabídli spolupráci svazu chovatelů. Byl to dobrý nápad, který se těšil ohlasu a byl kladně hodnocen všemi návštěvníky. Bohužel vydržel jen několik let, a nyní se chovatelé na spolupráci již nepodílí.
V roce 2000 zahrádkáři zahájili tradici vánočních výstav. Ty se konají co 2 roky a můžete na nich zhlédnout betlémy z různých materiálů, ozdoby, dekorace, krajky, ale i výtvory našich dětí z MŠ a žáků ZŠ. Za spolupráci s pedagogy a všemi, kdo se na výstavě podílí jsme velmi rádi. Tato akce vždy bezpochyby přispěje ke kouzelné předvánoční atmosféře.

     Další novou akcí, která se traduje dodnes, byla poprvé v létě 2002, zahrádkářská slavnost. Nabídli jsme občanům po celý víkend bohaté občerstvení, pivo, sudové víno, koláče, kávu, steaky, bramborové placky, ale i hezkou hudbu k tanci i poslechu. To, že nás to společně baví, dokazuje každoroční hojná účast.

     I v roce 2003 přišli zahrádkáři s novou akcí. Tou se stalo rozsvěcení vánočního stromu u kostela s příchodem Mikuláše. Mikuláš rozdával bonbóny, nyní perníčky a i z tohoto nápadu se stala tradice. S podporou farního a obecního úřadu ke sladkostem přibylo i svařené víno.

     V roce 2006 jsme navázali spolupráci se zahrádkáři z polského Kietrze. Z tohoto městečka se přátelíme se dvěma zahrádkářskými osadami Zgoda a Welur. Vzájemně navštěvujeme výstavy, slavnosti, dožínky a odnášíme si vždy krásné zážitky. Tato setkání jsou pro obě strany vždy příjemná.
Také od roku 2006, vždy týden po výstavě ovoce, zeleniny a květin se v našem kostele slouží mše svatá na úmysl "Poděkování za úrodu". Stojí za tím nemalé přípravy, ale myslíme si, že tato mše je jistě každoroční událostí nejen zahrádkářů, ale i ostatních občanů, kdy si takto uvědomíme blížící se konec vegetačního období.

     Že se zahrádkáři umějí bavit, dokazují i večírky, které se každoročně konají po celé trvání spolku. Hudba, tanec a zábava nikdy nechybí. V novodobé historii jsme začali pro své členy a jejich rodinné příslušníky pořádat i vánoční turnaj v ping-pongu, který se koná vždy mezi svátky. Trochu sportu přece uvítá i zahrádkář!!!
Závěrem
     Zahrádkáři ze Štěpánkovic získávali za celou historii různá ocenění, ať už celou řadu Čestných uznání od Republikové či Územní rady ČZS ČR za rozvoj zahrádkářství a spolupráci, např. s polskými přáteli, ale hlavně nás těší podpora a přízeň občanů celé naší obce. Nutno ale říci, že celý "život" spolku by samozřejmě nefungoval bez dlouhodobé podpory a spolupráce s OÚ a ostatními spolky v obci.
     Bohužel i našich členů ČZS neustále ubývá, proto bychom rádi mezi sebou uvítali mladší tváře. V dnešní době se mění naše zahrady. Už nejsou užitkové, ale spíše okrasné, odpočinkové nebo-li bezúdržbové. I náš spolek se časem změnil. Nejde o to, kdo umí roubovat, a kolik kdo sklidil kilogramů brambor a jablek, ale jde o to, scházet se s přáteli, posedět u piva či vína, zatancovat si, ale samozřejmě aktivní činností přispět ke kulturnímu dění a kvalitnějšímu životu v obci.

                                     Přijďte mezi nás, nudit se nebudete!Stručný přehled Předsedů ČZS ve Štěpánkovicích

1961 - 1964               Emil Harazim
1964 - 1967               František Nevřela
1967 - 1978               Vilém Josefus
1978 - 1991                Ing. Josef Bortlík
1991 - dodnes             Emil Kurka     


Počet členů při založení ČZS v roce 1961  -   20  
Počet členů ČZS ke konci roku 2010          -   59
Čerpáno z Kroniky ČZS ve Štěpánkovicích a zápisů z Výročních členských schůzí.
Zpracovala Liana Běláková
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MaikelX | E-mail | 16. ledna 2017 v 22:41 | Reagovat

I found this page on 16th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama